Mehmetcik Köyü

0 2.215

 

Mehmetçik veya Galatya (Yunanca: Γαλάτεια Galatia), de jure olarak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Mağusa Bölgesi’nde ve de facto olarak ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin İskele ilçesinde yer alan bir kasabadır.

1974’teki Kıbrıs Harekâtı’ndan öncesinde Akıncılar’dan sonra en büyük Türk köyü olan Mehmetçik, tıpkı Akıncılar gibi, Birleşik Krallık’a en çok göçmen gönderen köylerden biri olmuştur. Mehmetçik ismi bu köye yer adlarının Türkçeleştirilmesi kapsamında, 1958 senesinde Türk Mukavemet Teşkilatı’nın organizasyonuyla verilmiştir.

Eski adı olan Galatya ismi köylülerin anlattığına göre, İstanbul’un Galata semtinden gelmektedir. Kutlu Adalı’nın Kıbrıs Türk Cemaat Meclisi adına yazmış olduğu 1961–1963 köy raporlarına göre, 1575 senesinde Venedikliler’in terk ettiği bu köye İstanbul’un şu anki Beyoğlu ilçesinde bulunan Galata semtinden 12 aile gelip yerleşmiş ve zamanla bu köyün adı Galatya olarak anılmaya başlanmıştır.

Köyün Mehmetçik Türk Çiftçiler Birliği adıyla faaliyetlerini yürüten futbol takımı 2008-09 sezonunda KKTC İkinci Futbol Ligi’ne yükselmiştir.nüfusu yaklaşık 1200 civarıdır yaz da ise bu nüfus 1800 civarına yükselmektedir.

 

 

Mehmetcik Galerisi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.