Toprak Ana Günü (2018)

Terra Madre

0 625

Terra Madre (Toprak Ana) Ağı Slow Food tarafından 2004 yılında kurulmuştur. Terra Madre, küçük ölçekli çiftçileri, hayvan yetiştiricilerini, balıkçıları, gıda zanaatkârlarını, akademisyenleri, aşçıları, tüketicileri ve 180′den fazla gençlik grubunu kapsayan bir ağdır. Ayni zamanda iki yılda bir yapılan dünya toplantıları, bölgesel-ulusal toplantılar, uluslararası aksiyon günü ve gıda sistemi ile ilgili olan bütün uluslararası projelerle ilgili etkinlikler düzenlenmektir.

Terra Madre pozitif küreselleşmeyi temsil eder. Tarımdaki endüstriyel girişime ve yemek kültürlerinin standartlaşmasına teslim olmayı reddedenlerin sesi olmuştur.

Topark Ana Gününde (Terra Madre) yerel gıda ve yemek kültürlerini korumak ve güçlendirmek için yapılan aktivitelerle beraber Terra Madre Ağı her geçen gün hızla büyümeye devam ediyor. Yerel gıda kültürlerini güçlendirmek ve korumak için yapılan bu aktiviteler sayesinde Terra Madre ailesi her gecen gün büyümektedir. 2009 yılından bu yana her sene 10 Aralık’ta kutlanan Terra Madre Günü, Slow Food Terra Madre Ağı üyelerinin sürdürülebilir üretim ve tüketimini yerel karar alıcılara seslerini duyurabilecekleri bir gün haline gelmiştir. Terra Madre Günü yerel gıdanın ve mutfağın dünya çapında fark edilmesi ve kutlanması bakımından çok önemli bir yere sahiptir.

Bizler bu yaşam tarzını ve felsefesini desteklerken amacına uygun ve felsefesine bağlı kalarak adımlar atmayı hedefledik. Ve tüm çalışmalarımız da bu doğrultuda sürmektedir.

Mehmetcik Belediyesi olarak bu yönde çok ciddi ve kalıcı adımlar attık. Bu adımların başında “Kültür Elçilerini Yetiştişdik”. 140 öğrencimiz 7 dalda eğitim aldılar. Ve geleceğin neslini yetiştirmek için kolları sıvadık. Sürdürülebilir bir yaşamın, mutfağın ve çevrenin temelini attık. Bunun yanında Tohum Merkezini kurduk. Zeka Bey Tohum merkezi olarak Yerel tohumların korunması, artırılması ve bu yönde başta çifcilerimiz ile halkımız üzerinde farkındalığı yaratarak yerel tohumlara sahip çıkılmasını hedefledik.

Bu yıl 9 Aralık tarihinde IV.’cüsünü kutlaycağız. Balalan Köyünde düzenlenecek etkinliğimiz 1 gün sürecektir. Mehmetcik Belediyesi Cittaslow Kent ve Galatya Slow Food convivium olarak düzenlenen Toprak Ana etkinliğini, yerel mutfaktan yerel müziğe ve etkinliklere kadar zengin bir program ile kutlayacağız. Toprak Ana Gününde Kıbrıs mutfağına özgü yiyecek stantlarının kurulması yanında bu yıl ilk kez bir TEMA oluştrurarak tohumun farkındalığını anlatmaya çalışacağız. Bu yılki temamız ‘‘ BUĞDAY “ ve buğday ile ilgili geniş bir yelpazeye yayılacak olan buğday kurulacak özel stantta şinno bittadan, 3’2 ekmek, üzümlü ekmek, tahınlı, buğday donurması (paluzesi), herse, dribidez gibi birçok ürün kuracağımız fırınlarda yapılıp satılacaktır. Karpaz mutfağı yemek sergimiz de ayrı bir alanda sergilenerek tanıtılmaya çalışılacaktır.

Bu yıl itibarı ile Gıda Mühendislerii Odası ile kurduğumuz ilişki sonrası tüm ürünlerimizin üretiminden, ambalaj ve satışına kadar uygulanması gereken hijyen ve bunlara ilave olarak halkla ilşkilere kadar bir dizi sürdürülebilir eğitim çalışmalarına da Ocak ayı itibarı ile başlamış olacağız.

Sizleri 09 Aralık tarihinde Balalan köyünde Toprak Ana Gününe bekliyoruz. Bu günü doya doya yaşayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.